سلامت روان

مشکل کم رویی در دانش آموزان

اکثر معلمان و مسوولان مدارس، در طول خدمت آموزشگاهی خود با دانش آموزانی برخورد می کنند که رفتارهایی متفاوت با سایر همکلاسان از خود نشان می دهند. یکی از این رفتارها که نگرانی بزرگترها را برمی انگیزد مشکل کمرویی و گوشه گیری دانش آموزان است که در گستره وسیعی جای می گیرد که با سکون، سکوت، غمگینی و درخود فرورفتگی و انزوا همراه است.

روان شناسان کمرویی و گوشه گیری را رفتاری ناسازگارانه تلقی می کنند که بعضا مزمن و با دوام است. این رفتارها سازگاری کودک را با مشکلات زیادی مواجه می کند و برای زندگی سایر اشخاص که به نوعی با کودک در تماس هستند، عامل مزاحمی به حساب می آید.

ادامه مقاله در ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه هفتم آبان ۱۳۸۹ساعت 13:45  توسط نيلوفر هاشمي  | 

اختلالات خورد و خوراك

اختلالات خورد و خوراك

 غذا خوردن و لذت بردن از آن بخش مهمي از زندگي است. تغذيه موجب سلامتي،  هوشياري و احساس خوب در ما مي شود. چشيدن و بوييدن غذا يكي از زيباترين لذتها در زندگي است. نشستن سر يك سفره غذاي مشترك يك روش قابل اهميت براي گردهمايي هاي دوستانه و خانوادگي است. بنابراين، چگونه ممكن است غذا تبديل به يك مشكل گردد؟
جامعه به ما پيامهاي مغشوشي در مورد غذا مي دهد. پيامهايي كه متناقض و بسيار مخرب هستند. از يك سو با تصورات مربوط به غذاهاي لذيذ و اصرار به خوردن و خوردن، بمباران مي شويم و از سوي ديگر، بويژه در مورد زنان، لاغر بودن ـ لاغري افراطي ـ به عنوان حالت جسمي ايده آل تبليغ مي شود.
اين پيامهاي مغشوش در تركيب با عوامل ديگر ممكن است عده اي را به داشتن مشكل در عادات خوردن خود رهنمون گردد. ما به اين مشكلات، اختلالات خوردن مي گوييم، چون آنها عملكرد معمول و سالم را تحت تاثير قرار مي دهند.


برای خواندن ادامه مقاله به ادامه مطلب بروید

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم آبان ۱۳۸۹ساعت 23:35  توسط نيلوفر هاشمي  |